İTFAİYEİTFAİYECİ ELBİSELERİ

FYRPRO serisi İtfaiyeci elbiselerimiz gerek ülkemiz gerekse de Avrupa yasaları gereğince EN 469:2005 standardına uygun olarak üretilmekte ve 89/686/EEC - KKD direktifine göre belgelendirilmektedir.

Bu standart, temel olarak, itfaiyeci elbiselerinin, çeşitli ısı tiplerine göre göstermesi gereken en düşük ısıya dayanım limitlerini belirlemiştir. Aynı zamanda, elbisenin su basıncına karşı göstermesi gereken en düşük direnç değerleriyle, su buharı geçişine karşı göstermesi gereken en yüksek direnç değerleri yer alır. Elbisenin koruma faktörlerine göre bu elbiseler seviye 1 ve seviye 2 elbiseler olarak kategorize edilirler. Seviye 2 elbiseler en iyi korumayı ve konforu sağlar.


İtfaiyeci elbiselerinde temel amaç, kullanıcının yüksek ısı stresinden korunmasıdır, bu korunma yüksek ısıya dayanıklı katmanların kullanılması ve itfaiyecinin kuru tutulması ile sağlanır. Yangına müdahale anında itfaiyecinin en büyük yardımcısı olan su, itfaiyecinin üzerinde kalması durumunda ölümcül olur. Çünkü su, kontak ısısını havadan defalarca hızlı (90 C da 21 kat daha hızlı ) iletir, suyun buhar olması durumunda ise bu çok daha fazla oranlara yükselir. Bu bakımdan itfaiyeci elbiselerinde kullanılan katmanların arasında bulunan hava boşluğunun muhafaza edilmesi çok önemlidir. Bu amaçla elbiselerde nem bariyeri kullanılır. Bu bariyer dışarıdan gelen suya karşı direnç gösterip suyu iç katmanlara geçirmediği gibi, özel mikro gözenekleri sayesinde iç kısımdaki terlemeden kaynaklanan nemi de dışarı atar. Hem konfor sağlar, hem de kişiyi kuru tutar.

Elbiseler genellikle 4 ana katmandan meydana gelir; Dış katman (ısıya ve mekanik etkilere dayanım gösteren, su itici özellikli, kendinden yanmaya dirençli kumaş), Nem bariyeri (aramid özellikli taşıyıcı üzerine lamine edilmiş PU membran), ısı bariyeri (çift kat veya tek kat olarak kullanılan genellikle non woven karakterinde yanmaya dirençli tabaka) ve iç astardır ( ısı bariyerine kapitoneli düşük gramajlı yanmaya dirençli kumaş).

Ürün sayfasına gitmek için tıklayınız..


ALÜMİNİZE YANGINA YAKLAŞMA ELBİSELERİ

FYRAL serisi elbiseler de eğitilmiş kişilerin kullanması gereken profesyonel amaçlı teknik elbiselerdir. Özel olarak hazırlanmış FYRPRO serisi elbiselerden farklı yangınla mücadele tekniklerinde kullanılır. İşveren, bir yangın durumunda yapacağı risk analizine göre, elemanlarına hangi seri elbiseyi kullandırması gerektiği yönünde karar vermesi gerekir.

FYRAL serisi elbiselerimiz de EN 1486: 2007 standardına uygun olarak üretilmekte ve 89/686/EEC - KKD direktifine göre belgelendirilmektedir.

Bu standart, temel olarak itfaiyeci elbiselerinin, çeşitli ısı tiplerine göre göstermesi gereken en düşük ısıya dayanım limitlerini belirler. Bu standarda sahip FYRAL serisi elbiseler içten hava tüplü maskelerle kullanılırlar ve kullanıcı kişinin radyan (ışıma) ısının geri yansıtılarak ısı kaynağının oluşturduğu yüksek ısı stresinden korunması hedeflenir. Bu sebepten FYRAL tip elbiselerin dış katmanlarında radyan ısıyı yansıtma özelliğine sahip alüminize kaplı özel kumaşlar kullanılır.

Elbiseler 3 veya 4 ana katmandan meydana gelir; Dış katman (ısıya ve mekanik etkilere dayanım gösteren, özel tekniklerle alüminyum kaplanmış yanmaya dirençli kumaş), ısı bariyeri (tek veya çok katlı kullanılan genellikle nonwoven karakterinde yanmaya dirençli tabaka) ve iç astar ( ısı bariyerine kapitoneli düşük gramajlı yanmaya dirençli kumaş). Duruma göre nem bariyeri de ilave edilebilmektedir.

FYRAL serisi elbiseler, özel eldivenleri, kauçuk itfaiyeci çizmeleri ile birlikte özel taşıma çantası içinde teslim edilirler. Bunlar da kendi ilgili standartlarına uygun olmalıdır. Bu tip elbiselerde vücudun hiçbir parçası açıkta kalmaz, başlıkta içten kafa koruyucu bir baret ve altın renkli geri yansıtıcılı bir görünüm camı yer alır.
İtfaiyeci aksesuarları sayfasına gitmek için lütfen tıklayınız...